Wigilijna reanimacja 24.12.2007
Stara wersja strony znów dostępna. Czeka ją solidna przebudowa i liczne poprawki. Dla wtajemniczonych stronka i tak istniała przez cały czas :D Sklepik na razie nieczynny, zobaczymy co da się zrobić...

Aktualizacja 18.02.2006
Płyta CD-R "Ostpreussen" jest już dotępna w wersji z lokalizacjami blisko 800 obiektów fortyfikacyjnych. Umożliwiam także zaktualizowanie starych płytek na promocyjnych warunkach - zobacz więcej... Lekki liftinig strony głównej, teraz wszystkie działy jak na talerzu i nikt się już chyba nie pogubi ;)

Aktualizacja 25.01.2006
Podręczna tabelka wszystkich znanych pancerzy stosowanych w fortyfikacji niemieckiej. Więcej w dziale technicznym...

Aktualizacja 18.01.2006
Uaktualnienia dostępnych opracowań - tym razem Pozycja Szczycieńska (look menu po lewej). Tabelka inwentaryzacji obiektów z 1939 roku oraz liczne uzupełnienia w opisach. Cztery nowe zdjęcia udostępnione przez Bogdana Chojniaka - podziękowania! Uzupełnienie informacji z okresu I wojny w dziale Pozycji Jezior Mazurskich.

Aktualizacja 24.11.2005
Nowa galeria z zestawem 19 zdjęć z rejonu Prawy Las - Wersele. Punkt oporu i umocnienia polowe na odcinku Suwalki Sehnenstellung - Cięciwy Suwałk 1940-44. Podziękowania dla autora zdjęć - Artura Ochała!

Aktualizacja 20.10.2005
Dla odmiany coś spoza Prus Wschodnich. Nowy skansen fortyfikacyjny pod Bydgoszczą w rejonie umocnień polowych Armii "Pomorze" z 1939 roku. Zobacz więcej...

Aktualizacja 28.09.2005
Liczne uzupełnienia i poprawki w rysunkach uzbrojenia stosowanego w fortyfikacjach niemieckich. Użycie broni ppanc., dostosowania wzorów broni produkcji czechosłowackiej, tabelka przybliżonych danych taktyczno-technicznych dla uzbrojenia zastosowanego w fortyfikacjach wschodnich.

Aktualizacja 17.09.2005
Rozpoczynam uaktualnienia dostępnych opracowań - na początek Pozycja Jezior Mazurskich (look menu po lewej). Inwentaryzacja obiektów oraz liczne uzupełnienia w opisach. Pięć nowych zdjęć udostępnionych przez Bogdana Chojniaka - podziękowania!

Aktualizacja 24.08.2005
Jest już dostępna płyta CD-R "Giżycki Rejon Umocniony i Giżycka Pozycja Polowa". Publikacja omawiająca zagadnienie fortyfikacji giżyckich z lat 1914-45. Zawiera mapy rozmieszczenia około 440 schronów, historię rozwoju fortyfikacji, tabelaryczne spisy obiektów i grup umocnień itd. Do nabycia razem z dotychczasową publikacją. Warto! Niezbędna dla eksploratorów! Więcej tu...

Aktualizacja 29.05.2005
Fotogaleria wież ckm z rejonu Ruciane-Nida - Guzianka autorstwa Pawła Wagnera.

Aktualizacja 20.05.2005
Żyję, żyję... ale co to za życie :( Trwają prace nad CD o Giżyckim Rejonie Umocnionym z dokładnymi mapami rozmieszczenia wszystkich obiektów - proszę o cierpliwość. Tymczasem dla niecierpliwych obszerna fotogaleria kolegi Benx'a z rejonu Pozycji Piskiej i Pozycji Granicznej (Mazurskiej i Pisy) pod Jeżami. Polecam! Duże zmiany na "siostrzanej" stronie www.boyen.prv.pl - zobacz dział historyczny Twierdzy Boyen i umocnień Wyspy Gizyckiej, zdjęcia z odcinka Martiany na GRU.
Mimo starań lokalnych miłośników Szeroki Bór broni się twardo - nici wyszły na razie z udostępnieniem schronów do zwiedzania :(

Aktualizacja 21.12.2004
Trzy nowe mini - galerie (nr 10, 11, 12) i lekka przebudowa strony głównej - bo niektórzy się jeszcze gubili w gąszczu informacji ;)

Aktualizacja 09.07.2004
W bliżej nieokreślonej przyszłości zostaną udostępnione dla zwiedzających doskonale zachowane schrony kwatery Goringa i niemieckiego dowództwa wojsk lotniczych w Szerokim Borze.
Dla tych, którzy nie mieli okazji wcześniej zobaczyć, wrzuciłem zestawy zdjęć w mini - galeriach. Galeria gości też została przeniesiona - powinny działać nieco lepiej, a i cała strona nie będzie tak często blokowana transferami jak ostatnio :(
Smętny ten jubileusz 1000 dni w Necie. Nie potrzebuje ktoś przypadkiem człowieka do obsługi klawiatury, grafiki albo chociaż pozawakacyjnego pilnowania domku na Mazurach? Ech...

Aktualizacja 14.06.2004
Wbrew opiniom wielu sceptyków odnaleziono kolejne schrony Pozycji Gardejskiej na jej zachodnim skrzydle! Podziękowania dla Cezarego Piotrowskiego (i ekipy), dzięki któremu znika kolejna "fortyfikacyjna" biała plama :) Dodatki w Vademecum.Więcej....

Aktualizacja 01.06.2004
Kolejna przeprowadzka :( i uzupełnienia w rysunkach schronów i uzbrojenia fortyfikacji niemieckich, przywrócenie wyszukiwarki.

Aktualizacja 16.05.2004
Uzupełnienia w rysunkach schronów fortyfikacji niemieckich- nietypowe konstrukcje.

Aktualizacja 13.05.2004
Uzupełnienia i poprawki w sposobach wykorzystania uzbrojenia w fortyfikacji niemieckiej. Użycie "mitycznego" MG 08/15 :) oraz działka przeciwpancerne PAK wz. 35/36 w schronach bojowych.

Aktualizacja 05.05.2004
Zastępcze rysunki schronów Regelbau i innych fortyfikacji niemieckich, głównie z terenu Warmii i Mazur. Na płycie CD dostępne w dwukrotnym powiększeniu. Uwaga - jedyny dotąd dostępny schron kwatery w Szerokim Borze jest już ogrodzony i pilnowany przez wojsko. Lepiej się tam więc nie zapuszczać!!! :(

Likwidacja-kastracja-reaktywacja 26.04.2004
Jak widać!!! Zamiast rozbudowywać stronę, muszę się zajmować "megabajtowymi cięciami" i przerzucaniem jej z miejsca na miejsce niestety. Zabrzmi to może absurdalnie, ale strona została poważnie okrojona przez zbytnią jej popularność i przekraczanie transferów. Nie dziwmy się i pamiętajmy, że żyjemy w Polsce! Darmowe konta oferują tylko niewielkie limity, do których musiałem dopasować witrynę. Pozostawiłem najważniejsze materiały tekstowe, mapki, miniatury zdjęć oraz zdjęcia w galeriach przysłane przez kolegów. Dotychczasowych, wiernych czytelników mogę tylko przeprosić a ci, którzy nie zdążyli wszystkiego zobaczyć, mogą otrzymać pełną wersję na CD-ROM. Więcej...

Aktualizacja 04.04.2004
Uzupełnienia i poprawki w sposobach wykorzystania broni maszynowej w fortyfikacji niemieckiej. Karabiny maszynowe MG 34 na lawetach oraz z osłoną celowniczego w schronie Kochbunker. Podziękowania dla pana Jerzego Sadowskiego za sugestie i materiały!

16.03.2004
Dzięki Maciejowi Miszczukowi można wreszcie obejrzeć największą wieżę ckm z Rucianego (dział Pozycji Jezior Mazurskich), bo tylko w zimie nie jest całkowicie ukryta w maskującej zieleni :) Podziękowania!

Face lifting 18.12.2003
Jak widać :) Wielkie podziękowania dla pana Jarosława Menape za udostępnienie nowego serwera. Stary adres na prv będzie działał nadal, na Interii i WP.PL pozostają tylko przekierowania! Przy okazji poprawiłem i przeniosłem na pierwszą stronę wyszukiwarkę, działa teraz także dla polskich znaków i pokazuje całą mapę serwisu.

Aktualizacja 09.12.2003
Kilkanaście nowych fotek w głównej fotogalerii, w tym z "Hochwald" - autorstwa Grzegorza Putkowskiego - dzięki!!! W linkowni także nowe ciekawe strony o "Hochwald"!!! Przykłady wykorzystania broni maszynowej w fortyfikacji niemieckiej.
Zobacz koniecznie nową stronę o fortyfikacjach Warmii i Mazur! Poznaj schron po schronie umocnienia Bakałarzewa i Martian oraz Twierdzę Boyen, Wolfschanze i ofertę turystyczno - przewodnicką Wojciecha Rużewicza!
Strona Wojciecha Rużewicza

Aktualizacja 09.11.2003
Nowa fotogaleria!!! Zobacz - Trójkąt Lidzbarski w okolicy Nowej Wsi Wielkiej - autorstwa Arkadiusza Kornowicza. Ponad 30 zdjęć schronów i ich wnętrz. Dodatkowo inne pamiątki wojen. Wielkie dzięki!!! Uzupełnienia w rysunkach obiektów B1-1 i C, dodałem na mapie TL rozmieszczenie schronów w rejonie Góry Bunkrowej pod Fromborkiem. Powrócił problem rzeczywistej nazwy kwatery OKH w Mamerkach. W dokumentach nazywała się "Mauerwald" - a "Anna" to jej telefoniczny kryptonim. Znaczy to, że w niemieckich sztabach siedzieli nieprawdopodobnie tępi ludzie (a może to sam geniusz Wodza?). Mało było Ribbentorpa w Sztynorcie, to jeszcze wykorzystano nazwę geograficzną dotępną na mapach turystycznych! Jestem coraz bardziej rozaczarowany - chyba przerzucę się na Podlasie...

Aktualizacja 06.11.2003
Uzupełnione dane chronologiczne i ilościowe na stronie GRU. Kolejne ustalenia w sprawie schronów specjalnych dla ckm i p.panc. w dziale Poz. Olsztyneckiej.

Aktualizacja 03.11.2003
Z tajemniczej "reinkarnacji" schronu Regelbau 514 w Regelbau 490 i z powrotem wyszedł niezły, międzynarodowy "Prima Aprilis"!!! Ostatecznie pozostać należy przy tej pierwszej wersji... ale jakie nazwiska za tym stoją :) Przy okazji sprostowanie - Regelbauty Bneu serii 100, 500, 600, 700 to według nomenklatury niemieckiej schrony "średnie" a nie "ciężkie". Poprawki ilościowe obiektów i uzupełnienie mapy na Pozycji Piskiej. Nie kończące się uzupełnienia w tabeli umocnień granicznych i tabeli zbiorczej Prus Wschodnich. Sprostowanie historii samborowskich (i nie tylko) umocnień mostów kolejowych przeniosłem do działu historycznego. Nieco więcej informacji o skansenie w Bakałarzewie w "Vademecum turysty".

Aktualizacja 09.10.2003
Galeria - kilka zdjęć umocnień Bakałarzewa autorstwa Radosława Rendy i Karola Jankowskiego - wielkie dzięki!!! Rozbudowa wyszukiwarki - działa już także dla nazw większych jezior i rzek w pobliżu umocnień.

Aktualizacja 02.10.2003
Ułatwienie dla osób mniej znających Warmię i Mazury lub słabo orientujących się na mapach. Jeżeli widzialeś schrony lub fortyfikacje polowe i chcesz dowiedzieć się o nich coś więcej, ewentualnie wybierasz się na wczasy w jakąś "bunkrową" okolicę - wystarczy użyć wyszukiwarki miejscowości. Otrzymasz informację i linki do odpowiednich stron, w skład których umocnienia te wchodzily. Super nowość w linkowni! Zobacz kilkanaście ciekawych zdjęć obiektów z Prus Wschodnich wykonanych przez Marcina Dudka oraz wiele innych! http://forttravel.w.interia.pl/

Aktualizacja 23.09.2003
Uzupełnienia do opisu i historii Pozycji Iławskiej, zdjęcia, plan obiektów, mapka. Nieco uzupełnień w dziale pozycji granicznych, m.in. zbiorcza tabelka składu i typów schronów w poszczególnych punktach oporu z lat 1939-44 przy granicy Prus Wschodnich i ZSRR.

Aktualizacje 01.09.2003 Mazurskie twierdze... Z pisemnym błogosławieństwem Jerzego Sadowskiego (podziękowania!) opublikowałem materiał o Twierdzy Boyen - autorstwa Ś.P. Krzysztofa Biskupa. Niech to będzie skromny hołd, złożony jednemu z najlepszych znawców fortyfikacji pruskiej. Dołączyłem też krótki suplement historyczny i notkę o Twierdzy Malbork.

Aby ułatwić życie czytelnikom, przy utrudnionym dostępie do netu lub ewentualnej likwidacji strony, istnieje możliwość koleżeńskiego przegrania aktualnej jej wersji na CD. Więcej...
Aktualizacje 27.08.2003 Szlag trafił konta na wp i nic się już z nimi nie da zrobić... no cóż, przenoszę wszystko na inne miejsce - dużo wolniejsze niestety. Jak nie będzie sponsora to wszystko i tak będzie skasowane :( W Vademecum parę dodatkowych uwag do map, pasów, tężca i schronów rosyjskich :)

Face lifting 10-15.07.2003 Jak widać :) Wrzuciłem nieco nowych linków.

Poprawki 03.06.2003
Błędne oznacznie skansenowego R 113d w Świdrach. Bauwerk nr (Pz.W.) 10 znajduje się w Prostkach! Umocnienia wschodniopruskie pozostały zasadniczo w stanie z 1941 roku i nie były demontowane i rozbrajane jak inne wschodnie fortyfikacje III Rzeszy. Trójkąt Lidzbarski liczył rzeczywiście ponad 1000 schronów, wyjaśnia się także sprawa umocnień w rejonie Mamonowa Kamińska i Iławy Pruskiej! Planiki typowych schronów ckm z TL. Stosowane na Pozycji Granicznej kopuły w obiektach 111b to typ uproszczony 407P9 a nie 60P8. Poprawki w tabeli zbiorczej obiektów. Koniec darmochy na terenie kwatery OKH "Anna". Poprawki i uszczególnienia w turystycznym ABC.

Uzupełnienie 05.05.2003
W dziale turystycznym, parę dodatkowych uwag i kilka schronów w okolicach Bartoszyc.

Aktualizacja 28.04.2003
Nowy dział dla turystów, vademecum podstawowej wiedzy oraz najciekawsze schrony i miejsca w Polsce północno-wschodniej. ABC turysty-bunkrowca & "The Best Of...".

Aktualizacja 08.03.2003
Poprawki techniczne w galerii (przeglądarka zdjęć OKH Anna) - nieco szybsze wyświetlanie.

Uzupełnienie 19.02.2003
Dodatek do kwater i mapki - tajemnicze ośrodki wywiadu w P.W. :)

Aktualizacja 17.02.2003
Ciągle tylko kwatery i kwatery :( 90% pytań i zainteresowań tylko ich dotyczy. Zostałem niejako "zmuszony" do rozbudowania tego działu (patrz odnośniki od starego ogólnego wstępu) i dodania mapki. Czy są jeszcze w tym kraju ludzie, którzy nie widzieli Wolfschanze i nie wiedzą co tam było? No trudno - sorry za suche szczegóły, wygłupy i brak "przewodnickich legend", ale niewiele mnie interesują baseny Ewy Braun, czy podziemne przejście pod Mamrami :) Dodałem też info i rysunek Sonderzug'u - w końcu to też były kwatery. Resztę zobaczycie sami, jak przyjedziecie na Mazury...

Aktualizacja 11.02.2003
Renowacja działu Trójkąta Lidzbarskiego - kilka nowych fotek, dane o uzbrojeniu w ckm.

Aktualizacja 17.01.2003
Galeria - zestaw kilkunastu "zimowych" zdjęć Marcina Kołakowskiego z kwatery OKH "Anna" w Mamerkach.

Aktualizacja 01.01.2003
Inspekcja umocnień pod Piłą :) w Fortyfikacyjnych fikołkach. Poprawki na stronie GRU - 4 fotki, wyposażenie bojowe w 1944 r., przewidywana obsada - 6 dywizji piechoty. Wzmianka o wschodnim odpowiedniku Pozycji Dzierzgoń - Pozycji Legi (Oleckiej). Trochę nowych linków.

Aktualizacja 22.11.2002
Poprawki na stronie Pozycji Jezior Mazurskich.

Aktualizacja 11.11.2002
Poprawki i uzupełnienia materiału na stronie Pozycji Szczycieńskiej. Rysunek blokhauzu, poprawki w rysunkach MG-Schartenstand D. Dodatkowe oznaczenia schronów xxxBx w katalogu Regelbau 1-28. Poprawki do tabeli zbiorczej obiektów Prus Wschodnich. Kilka linków.

Aktualizacja 01.11.2002
Poprawki na stronie Pozycji Piskiej, oddzielny plan piskich schronów dla dział p.panc. Kilka nowych fotek w galerii - elementy pancerne i wnętrza. Nowy plan schronu Regelbau 111b (Raczki). Poprawka: jak słusznie zauważył kol. Ryszard Sekuła na mapce niemieckiej (dział Trójkąta Lidzbarskiego) z 1936 r. jedną z "zagrażających" Prusom Wschodnim twierdz nie był Malbork (pierścień umocnień znajduje się na wschodnim brzegu Nogatu) ale Bateria Mały Garcz (na zachodnim brzegu Wisły) - nie należąca do Twierdzy Malbork.

Aktualizacja 15.10.2002
Poprawki w dziale umocnień granicznych 1939-41 z czytelnym podziałem na trzy pozycje, dodatkowo zestaw nowych fotek. W katalogu nowy planik stanowisk Ringstand 58 (Piła).

Aktualizacja 20.09.2002
Dodatki i poprawki w tekstach (GRU i TL) do planów B1-1, B1-2a, B1-5a, B1-9, B1-27, 113d, 501. Nowe plany: 504, B1-28 i schron obserwacyjny artylerii na Trójkącie Lidzbarskim (Pz.W. 1) i GRU, schrony piechoty Doppel- i Gruppenunterstand z Pozycji Granicznej 1940/41, uzupełnienia obiektów na mapce GRU (rej. Jedamki). Przeróbki javatechniczne w galerii - nowe fotografie, plus pamiątki z I Wojny. Nieco nowych linków.

Uzupełnienia 07.07.2002
Nieco "kaskaderska" i niepełna próba podsumowania niemieckiego wysiłku fortyfikacyjnego na poszczególnych pozycjach w Prusach Wschodnich - patrz Rys historiyczny (ale skoro nikt się nie kwapi...). Uzupełnienia materiałów, kalendarium, trochę nowszych linków.

Uzupełnienia 31.05.2002
Poprawki w "fikołkach" do polskich i czeskich konstrukcji. Schrony bojowe Pozycji Olsztyneckiej nie są wersją B1-19 SK ! Zostały wraz z analogicznymi obiektami obrony p.panc. z GRU i Trójkąta Lidzbarskiego zaprojektowane specjalnie dla Prus Wschodnich i prawdopodobnie nigdzie poza nimi nie występują. Schrony serii 600 (także te nieukończone i fundamenty na Pozycji Szczycieńskiej) miały powstawać wyłącznie w wersji uproszczonej, czyli bez Ringstand'u. Pisz - dodatkowy schron 501.

Aktualizacja 01.03.2002
Dalsze poprawki i uzupełnienia do katalogu obiektów (B1-4 B1-2) i pancerzy. Kilka mapek poglądowych: "Rozwój niemieckich systemów fortyfikacyjnych na granicy wschodniej 1928-45" (patrz Kalendarium) oraz "System umocnień Ostpreussenschutzstellung" z podziałem na Punkty Oporu. Mapka dla "historyków" nie mających pojęcia o kształcie terytorialnym prowincji pruskiej w latach 1807-1945

Aktualizacje 15-22.02.2002
Początek prac nad katalogiem typów obiektów fortyfikacji niemieckiej (głównie teren Polski). Nowe zdjęcia autorstwa Arkadiusza Mitury. Poprawki i uzupełnienia rysunków w nazewnictwie (Regelbau 105 - 111b - 501 - 514 - B1-5). Roztrzygnięty problem braku nazwy Giżyckiego Rejonu Umocnionego - Befestigungen bei Lötzen ! (informacje W.Rużewicza). Dodatkowe informacje o odcinku Gąbińskim - Ospreussenschutzstellung (poprawki). Nowe linki. Rysunki: zamaskowany obiekt MG D-stand na Pozycji Piskiej oraz uzupełnienie dwusektorowego schronu B1-7, odrębne B1-1 i 1a (GRU). Uzupełnienia w rysie historycznym - fortyfikacje bastionowe Pisza.

Aktualizacja 01.02.2002
Mapki ilustrujące zagadnienie Trójkąta Lidzbarskiego.
Pozostałe umocnienia: przedłużenie Pozycji Olsztyneckiej w kierunku płd.-zach.

Aktualizacje do 01.01.2002
Nowe fotki nietypowych schronów. Rysunek obiektu Regelbau 502. Nowe działy "Wydawnictwo INFORT", "Wykaz stosowanych w fortyfikacji niemieckiej pancerzy", "Fortyfikacyjne fikołki" - różne informacje, Mapki orientacyjne pozycji z przykładowymi fragmentami umocnień, uzupełnienia i poprawki tekstów opisowych.

kliknij w baner by powrócić do strony indeksu głównego

fortyfikacje fortyfikacje schrony bunkry umocnienia fortyfikacje bunkry

Free Web Hosting