Strona dedykowana pamięci płk Waldemara Jaworskiego, badacza historii i wojskowości Warmii i Mazur
Militaria - Toplista. Zagłosuj na stronę!

MAPA SERWISU
Ostatnie nowości na stronie
English version
Vademecum turystyczne
Więcej materiałów i map na CD
FOTOGALERIE
Galeria: Prawy Las - Wersele
Galeria: rejon Lidzbarka

Galeria: różne miejsca
Minigalerie zbiorcze
DZIAŁ TECHNICZNY
Schrony: typologia Regelbau
Schrony: opancerzenie
Skrócona wersja Panzeratlas
Schrony: rysunki-przekroje
Schrony: rysunki-uzbrojenie-dane
MEGA-LINKOWNIA
Fortyfikacje XX wieku
Twierdze XVIII-XX wieku
Wydawnictwa, oddziały TPF
Militaria z I i II wojny
Warmia i Mazury
Koleje Warmii i Mazur
Najlepsze strony o militariach
Najlepsze strony o fortyfikacjach

Najlepsze strony bunkrowców
FORA INTERNETOWE
Ogólnopolskie forum fortyfikacji
Mazurskie forum fortyfikacji
Forum exploracyjne m.in. P.W.
Książka gości - guestbook
SZCZEGÓŁOWO
Ciekawostki z innych miejsc
Fortyfikacje Prus do 1914 r.
Kalendarium lat 1920-60
Źródła i materiały
Twierdza Boyen
Twierdza Malbork
Pozycja Jezior Mazurskich
Pozycja Szczycieńska
Giżycka Pozycja Polowa
Trójkąt Lidzbarski
Giżycki Rejon Umocniony
Pozycja Olsztynecka
Pozycja Piska
Wschodniopruska Poz. Obronna
Pozycja Narew-Pisa
Pozycja Gąbińska
Mazurska Pozycja Graniczna
Pozycja Dzierzgońska
Pozycja Iławska
Pozycja Gardejska
Pozycja Olecka (Legi)
Pozycja Świeżej
Kwatery dowodzenia III Rzeszy
Gierłoż - Wolfschanze
Mamerki - Mauerwald-Anna
Pozezdrze - Hochwald
Gołdap - Robinson
Szeroki Bór - Breitenheide
Sztynort - Westfalen
Radzieje - Wendula
Pociągi sztabowe
Placówki wywiadu
GDZIEŚ W TERENIE...

Obrona wejścia... nie do przejścia ;) Regelbau 105a w Punkcie Oporu Turośl na Galindestellung [Turosl b. Kolno]

 

    Fortyfikacje Prus Wschodnich powstałe w pierwszej połowie XX wieku, stworzyły skomplikowany system obronny chroniący najdalej na wschód wysuniętą prowincję Niemiec. Odzwierciedlał on pilne potrzeby wojenne, ograniczenia traktatowe i możliwości finansowe jednego z najbardziej agresywnych państw w Europie. Na dumne miano "pozycji" (niem. Stellung) zasługiwały głównie tzw. Trójkąt Lidzbarski i Giżycki Rejon Umocniony. Pozostałe fortyfikacje to jedne z najsilniej rozbudowanych pozycji polowych (niem. Feldausbau) na wschodzie dawnych Niemiec, do których w pierwszym rzędzie należały Pozycja Olsztynecka i Pozycja Szczycieńska. Także wzdłuż nowej granicy z ZSRR w latach 1939-41 budowano zespoły potężnych konstrukcji, które mimo znacznego rozproszenia mogły stanowić kolejną trudną zaporę dla przeciwnika.
    Umocnienia Prus Wschodnich, ciągle rozbudowywane i modyfikowane, jeszcze w ostatnich miesiącach II wojny usiłowano odnowić i wykorzystać do powstrzymania Armii Czerwonej. Największą siłę fortyfikacji tego regionu stanowiła już sama ich ilość. Dla przykładu, na kierunku Białystok-Królewiec, należałoby przełamać trzy silne linie obrony z masą schronów bojowych i zdobyć silnie ufortyfikowane miasto-twierdzę. Trudno byłoby więc znaleźć tak przygotowane do walki i głęboko urzutowane obronne terytorium w Europie, a jednocześnie wciąż tak mało poznane. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o turystyce fortyfikacyjnej oraz poznać najciekawsze obiekty Warmii i Mazur zacznij od lektury Vademecum! Pełna wersja strony z kompletnymi fotogaleriami, rysunkami obiektów, mapami blisko 800 lokalizacji oraz bonusami jest dostępna na płycie CD-R.
Pełna wersja strony na CD-ROM    Jeżeli chciałbyś odnaleźć schrony lub inne fortyfikacje, wpisz w okienko wyszukiwarki nazwę miejscowości, rzeki lub jeziora, w pobliżu których je napotkaleś (lub miejsce, w które się wybierasz !) i kliknij "Szukaj" lub "Enter". Otworzy się okienko z wynikami i linkami do odpowiednich podstron umocnień, w skład których prawdopodobnie te obiekty wchodzily. Wyszukiwarka działa tylko w obrębie serwisu, wyniki kolejnych zapytań pojawiają się w tym samym oknie! Jeżeli chcesz odnaleźć inne fortyfikacje na terenie Polski, Europy przejdź do linkowni.

Uwaga! Niniejsze materiały nie są 100% zweryfikowanym opracowaniem naukowym. Z góry dziękuję za wszelkie korekty, informacje i opinie. Wszystkie prawa do niniejszych opracowań, zdjęć, rysunków i planów są zastrzeżone i chronione przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Dz. U. nr 24, poz. 83 z późniejszymi zmianami. Publikacja i wykorzystanie materiałów oraz zdjęć tylko za pisemną zgodą autorów z podaniem źródła. 2001-2006 © Cezary Markiel & Co.
Polecam także inne witryny internetowe które współtworzyem i wspieram:

Fortyfikacje w Polsce północnej

Poznaj nieznane bitwy, jednostki, żołnierzy Prus Wschodnich w latach 1939-45. Eksploracja i odkrywanie tajemnic historii. Opracowania Adama Jędrzejczaka i moje materiały

Strona Wojciecha Rużewicza - Feste Boyen, Bakałarzewo, GRU-Martiany, Wolfschanze

Uwaga! Jeśli strona nie została otworzona z www.ostpreussen.prv.pl wówczas lewe menu przy rozdzielczości 800x600 nie będzie widoczne w całości - należy wówczas kilknąć F11 z klawiatury! Natomiast jeżeli mimo wysiłków nie można zobaczyć mapek lub zdjęć, to znaczy że masz za wysoki poziom bezpieczeństwa Nortona (Firewall'a) lub zablokowane okienka POP Javy!!! System Windows XP wymaga servis-pack'a aby Java funkcjonowała prawidłowo!

Free Web Hosting