Vademecum mazurskiego (i nie tylko) bunkrowca

Uwaga! Będę marudził, ale zasugerowano mi już kilkakrotnie taką potrzebę! To opracowanie powstało na podstawie różnych doświadczeń z terenu. Oczywiście to nie jest Biblia czy gotowy podręcznik surviwalu (polecam tę stronę http://www.survival.infocentrum.com/), a wszelkie uwagi i patenty przyjmę ze szczególną uwagą. Rozumiem też zżymanie się bardziej doświadczonych i wprawionych w bunkrologii... wybaczcie- to nie dla Was! Jak się więc dobrze przygotować i zabezpieczyć przed różnymi niespodziankami, które czają się na mniej wprawionych bunkrowców?
    Chodzenie po mazurskich fortyfikacjach nie różni się specjalnie od innych podobnych wypraw. Należy dość dokładnie zaplanować- co, gdzie i kiedy zamierzamy zobaczyć. Nie liczcie na "marszową prędkość" 5km/h. Kluczenie wśród fortyfikacji zajmuje o wiele więcej czasu, zwłaszcza przy pobieżnej nawet inwentaryzacji obiektów - mierzcie siły na zamiary! Banały? Nie dla wszystkich, jak sądzę...
Jeżeli chcecie skorzystać z pomocy fachowego przewodnika po Warmii i Mazurach wystraczy wejść na stronę www.boyen.prv.pl
Mapy rozmieszczenia dawnych obiektów fortyfikacyjnychNa koniec namiary na ciekawsze grupy obiektów schronowych Warmii i Mazur oraz okolic. Takie małe "The Best Of...". Oczywiście ograniczam się do obiektów w miarę dobrze zachowanych i dostępnych (chyba, że skleroza mnie ogarnęła). Nic nie stoi na przeszkodzie szukać i odkrywać dalsze ciekawostki! Pomyślcie, że będziecie zapewne chcieli kiedyś powrócić w znane wam miejsca. Nie niszczcie więc oglądanego obiektu! Nie malujcie go sprajami. Jeśli odczuwacie nieodpartą chęć rycia w ziemi, to po sobie posprzątajcie- bo ktoś może zawdzięczać wam gips na nodze! Jeżeli potrzebujesz dokładniejszej mapy do eksploracji umocnień zobacz koniecznie ofertę CD-R Ostpreussen (kliknij w baner obok).

Sorry, ukradłem sobie podkład starej mapy samochodowej bez copyrajtu :P Jestem skończony... No to mnie zabijcie... R

Opis do mapki idąc od zachodu:
Polecam oczywiście także inne ciekawostki Warmii i Mazur: stare wojskowe cmentarze i mauzolea z I i II wojny, wiadukty i mosty na dawnych liniach kolejowych (szczególnie na linii Gołdap-Żytkiejmy), unikatowe budowle Kanału Elbląskiego i Mazurskiego, dostępną część schronów-hangarów i innych pozostałości po dawnym lotnisku wojskowym pod Ornetą, zamki krzyżackie, grodziska itd. Można też udać się dalej na Suwalszczyznę... pod Augustów, Lipsk na polskie i rosyjskie schrony. To już jednak tematy na inne strony :)
Powodzenia w poszukiwaniach!
Ułatwienie dla osób mniej znających Warmię i Mazury lub słabo orientujących się na mapach. Jeżeli widzialeś schrony lub fortyfikacje polowe i chcesz dowiedzieć się o nich coś więcej, ewentualnie wybierasz się na wczasy w jakąś "bunkrową okolicę - wystarczy użyć wyszukiwarki miejscowosci. Otrzymasz informację i linki do odpowiednich stron, w skład których umocnienia te wchodzily.

Opracowanie © C.Markiel 2003
kliknij w baner by powrócić do strony indeksu głównego

fortyfikacje fortyfikacje schrony bunkry umocnienia fortyfikacje bunkry

Free Web Hosting